Sposoby na problemy ze spłatą kredytu

Dla wielu z nas dobra sytuacja finansowa wiąże się z możliwością spełniania własnych marzeń, planów wakacyjnych, zakupu nowego samochodu, chętnie więc zaciągamy zobowiązania, jakimi są kredyty, decydujemy się także na posiadanie kilku kart kredytowych.
Problem pojawia się w chwili, gdy nasza płynność finansowa zostanie zachwiana.
Kłopoty finansowe kredytobiorców, odbijają się na możliwości spłat zaciągniętych zobowiązań, warto więc zastanowić się, czy istnieją sposoby na radzenie sobie z trudnościami, jakie pojawiają się na naszej drodze?

Przemyślane ustalenie dnia spłaty zobowiązania

Często tak proste dostosowanie, pozwala na unikanie kłopotów z płynnością w spłatach zobowiązań. Jeżeli na przykład zmienił się termin otrzymywanego przez nas wynagrodzenia, często nie mamy możliwości zapłacić rat w terminie, a prosta zmiana harmonogramu spłat pozwala na dostosowanie się do nowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

Czym są wakacje kredytowe?

Wiele osób nie zastanawia się nad pogarszającą się sytuacją finansową w domowym budżecie, a zamiatanie problemu pod dywan wcale nie sprawia, że on znika.
Wakacje kredytowe pozwalają klientowi na zawieszenie na kilka miesięcy spłaty kredytu. Im szybsza reakcja na problemy, tym większe możliwości, jakie posiadamy, gdyż standardowo bank znacznie chętniej przychyla się do prośby klienta, który nie ma znaczących problemów z płynnością finansową i do tej pory spłacał swoje zobowiązanie regularnie oraz terminowo.

Czym jest restrukturyzacja kredytu?

Kiedy pojawiają się długoterminowe kłopoty finansowe, warto rozpatrzyć możliwość, jaką daje nam restrukturyzacja posiadanego przez nas zobowiązania. Wychodząc z tą inicjatywą do banku, proponujemy na przykład wydłużenie czasu spłaty kredytu, co zmniejsza miesięczną ratę. Jednak wiąże się to z podniesieniem końcowej kwoty kredytu, jaką posiadamy gdyż dodatkowy okres spłaty to nie tylko kapitał, a także nadprogramowe odsetki od zadłużenia.

Czym jest konsolidacja zobowiązań?

Kiedy posiadamy kilka różnych zobowiązań, często nawet w różnorodnych instytucjach, bank daje nam możliwość połączenia tych długów w jedno zobowiązanie, spłacane na dogodnych dla nas warunkach. Koniecznym elementem jest jednak brak jakichkolwiek opóźnień, czy zaległości w spłacanych zobowiązaniach.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Kiedy na naszym koncie pojawiają się znaczące długi, warto zastanowić się także nad rozwiązaniem, jakim jest pożyczka hipoteczna.
Pożyczka taka może zostać zaciągnięta nawet na kilkanaście lat, co znacznie obniża miesięczną ratę zobowiązania, płaconą przez klienta, a ponadto automatycznie zostaje obniżone oprocentowanie zadłużenia, w stosunku do pożyczek czy kredytów konsumenckich.
Koniecznym warunkiem do tego rozwiązania jest posiadanie odpowiedniej nieruchomości, stanowiącej dla banku zastaw, jak i możliwość wykazania się zdolnością kredytową.

Czym jest upadłość konsumencka?

Jest to ostateczne rozwiązanie, które dzięki zmianom w prawie, znacznie łatwiej przeprowadzić. Jednak wiąże się to z długoterminową procedurą, której celem jest ogłoszenie braku wypłacalności z przyczyn niezależnych od klienta, jak choćby choroba, utrata pracy, wypadek, czyli elementy, na które nie mamy wpływu.

Przed podjęciem jednak tak radykalnych środków, jak upadłość konsumencka, warto wypróbować mniej radykalne rozwiązania, które mogą pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej.