Opłaty w pożyczkach pozabankowych

Pożyczkowe oferty pozabankowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie u klientów, którzy ze względu na negatywną historie kredytową, nie mają możliwości ubiegania się o pożyczkę w banku.

Na pożyczki pozabankowe wielu z nas decyduje się w momencie, kiedy kapitał jest nam bardzo potrzebny, kiedy nasza sytuacja finansowa jest w opłakanym stanie. Pożyczki takie są przysłowiową ostatnią deską ratunku.

Na czym zarabiają parabanki?

Wielu klientów nie zadaje sobie trudu na przeanalizowanie warunków umowy, kosztów, jakie zmuszeni zostaniemy ponieść zgodnie z regulaminem każdego parabanku.
Często firmy udzielające pożyczki, nie pobierają odsetek od przyznanej gotówki, jednak swój zysk zapewniają sobie odsetkami związanymi z opóźnieniami w spłacie.
Zarobkiem dla firm jest jednak przede wszystkim prowizja, którą należy uiścić w momencie spłacania pożyczki.
Prowizją jest jasno określony procent od pożyczonej kwoty, w związku z czym, im wyższa pożyczka, tym wyższy procent dla parabanku.

Opłaty przygotowawcze, administracyjne

Opłata przygotowawcza bardzo często stanowi pewien procent kwoty przyznanego kredytu. Jej wysokość jednak nie odzwierciedla w żaden sposób faktycznych, poniesionych kosztów związanych ze stworzeniem umowy.

Natomiast opłata administracyjna ma ogromną ilość funkcji i zastosowań. Może być uznawana za wynagrodzenie, jakie pobiera parabank, może być traktowana także, jako zwrot kosztów poniesionych przez instytucje udzielająca pożyczki, w związku z administrowaniem zadłużenia.

Prawdą jest, że zarówno opłaty przygotowawcze, jak i administracyjne, nie mają za wiele wspólnego z kosztami ponoszonymi przez pożyczkodawcę. Jest to nic innego, jak dodatkowe wynagrodzenie pobierane od klientów.

Opłaty za domową obsługę?

Wiele firm zajmujących się udzielaniem pozabankowych pożyczek, dolicza sobie koszty związane z odbiorem długu w domu klienta. Koszty te są ogromne i w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z ponoszonymi przez parabank kosztami, składajcie się na fakt obioru należności w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy.

Opłaty rejestracyjne?

Wiele parabanków zachęca klientów do zaciągania pożyczek przez internet, jednak zdarza się, że rejestracja w systemie oraz wysłanie wniosku wiąże się z koniecznością uiszczenia jednorazowej opłaty. Rejestracja jest czynnikiem wymaganym, plusem jest jednak jej jednorazowe przeprowadzanie przez nowego klienta.

Ustawa o kredycie konsumenckim odnosi się do wszystkich firm i instytucji zajmujących się udzielaniem pożyczek w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, że my, jako klienci i pożyczkobiorcy, mamy pełne prawo do jasności i informacji dotyczącej całkowitego kosztu udzielenia pożyczki oraz wszelkich dodatkowych opłat, jakie zostajemy zobowiązani uiścić.