Crypto

We współczesnym świecie to, co wirtualne, może mieć jednocześnie wartość w rzeczywistości. Przykładem tego są wirtualne waluty, nazwane kryptowalutami, które wciąż zyskują na popularności. Kryptowaluty już dawno przestały być jedynie ciekawostką, ponieważ dzięki nim można się w szybki sposób wzbogacić.

Od nowinki do giganta

Pierwsze kryptowaluty pojawiły się w 2008 roku, a dzisiaj na świecie jest już ich ponad 4000 (ta liczba wciąż rośnie) i można je kupować oraz sprzedawać na więcej niż 7500 specjalnych giełdach. Kilkanaście lat temu o kryptowalutach nikt nie słyszał, a teraz każdy marzy o ich posiadaniu, ponieważ ich odpowiednia ilość zapewnia fortunę.

Znana jest historia mężczyzny, który za 10 000 BTC kupił…dwie pizze. Historia jest tak popularna, ponieważ Bitcoiny, które wydał mężczyzna, teraz byłyby warte ponad 460 milionów dolarów. Inwestorzy, którzy pozostawili na te lata swoje kryptowaluty w portfelach (o tym niżej), dzisiaj mogliby kupić nawet kilka pizzerii, a zostałby im jeszcze spory majątek.

Jak kupić kryptowaluty?

Rejestracja na kryptogiełdzie

Kto może kupić kryptowaluty? Zgodnie z prawem na giełdach mogą kupować i sprzedawać osoby pełnoletnie i jest to jedyny wymóg. Aby kupić dowolną kryptowalutę, najpierw należy zarejestrować się na wybranej przez siebie kryptogiełdzie.

W Polsce istnieje co najmniej kilka sprawdzonych i rzetelnych giełd kryptowalut, na których można zarejestrować się w każdej chwili. Jak to zrobić? Do rejestracji i weryfikacji konta potrzebne będą:

 • adres e-mail,
 • numer telefonu,
 • dane osobowe,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • zdjęcie osoby chcącej się zarejestrować,
 • dokument potwierdzający adres zamieszkania/zameldowania.

Weryfikacja tożsamości jest konieczna do korzystania ze wszystkich funkcji giełdy, jakimi jest m.in. wpłacanie i wypłacanie środków, dzięki temu wszystko odbywa się legalnie i bezpiecznie. Rozwiązanie to ma swoje podstawy prawne i dotyczy wszystkich gałęzi branży finansowej.

Jaką kryptowalutę kupić?

Obecnie na polskich giełdach jest bardzo duży wybór kryptowalut, jedne są bardziej stabilne (jak np. Bitcoin), inne pojawiają się i równie szybko znikają. Zdarza się, że nowe kryptowaluty gwałtownie zyskują na wartości, więc dobrym posunięciem jest obserwowanie rynku. Głośnym sukcesem cieszył się jakiś czas temu Dogecoin (wprowadzony na giełdę jako żart), ale po krytycznej wypowiedzi jednego z najbogatszych ludzi świata, Elona Muska, Dogecoin odnotował spadek o 80%. Ci, którzy sprzedali go przed spadkiem wartości, ponieśli najmniejsze straty.

Do kilku najpopularniejszych w sierpniu 2021 r. kryptowalut należą:

 • Bitcoin (BTC),
 • Ethereum (ETH),
 • Helium (HNT),
 • Verge (XVG),
 • Aave (AAVE).

Gdzie przechowywane są kryptowaluty?

Na każdej kryptogiełdzie znajdują się wirtualne portfele, z których każdy przechowuje inną kryptowalutę. Często portfele automatycznie pokazują wartość kryptowaluty w wybranej walucie (np. PLN), dzięki czemu na bieżąco można śledzić stan swojego konta.

Portfele kryptowalut mają za zadanie przechowywać i zapisywać klucz prywatny, który pozwala na wpłaty i wypłaty środków z konta na konto. Dzięki nim zarobione wirtualnie pieniądze znajdą się na koncie bankowym w ciągu kilku dni roboczych i przy umiejętnej grze na kryptogiełdzie umożliwią cieszenie się wolnością i niezależnością finansową.

Więcej przeczytasz na https://epicgirl.pl/

By Bielu