Czym jet kredyt konsolidacyjny?

Dla wielu z nas zaciąganie kredytów pozwala na normalne i spójne funkcjonowanie. Co jednak kiedy problemem jest comiesięczna spłata zobowiązań, w jaki sposób wyjść z pułapki związanej z ratami przewyższającymi nasze zarobki, utratą pracy, problemami w zachowaniu płynności finansowej?

Czym jet kredyt konsolidacyjny?

Głównym zadaniem kredytu konsolidacyjnego jest zebranie wszystkich naszych zobowiązań związanych zarówno z kartami kredytowymi, kredytami hipotecznymi, gotówkowymi, samochodowymi, mieszkaniowymi, jak i zamienienie ich na jedną miesięczną ratę. Zaletą takiego rozwiązania jest jedno oprocentowanie pozwalające na generowanie znacznie niższych kosztów niż ma to miejsce przy kilku kredytach. Możliwość długoterminowych spłat sięgających nawet do 40 lat także pozwala na budowanie zaufania wśród odbiorców.

Jakie możliwości daje nam kredyt konsolidacyjny?

Zaletą tego kredytu jest możliwość zaciągania go w dowolnie wybranej przez klienta walucie, w trakcie spłaty istnieje możliwość zmian walut bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Obecnie na rynku odnaleźć można zarówno kredyt konsolidacyjny hipoteczny, jak i gotówkowy.
Ten pierwszy jako zabezpieczenia wymaga hipoteki wyznaczonej nieruchomości, która może być zarówno nasza własnością, jak i własnością osoby trzeciej. Warunkiem brania pod uwagę nieruchomości jest posiadanie jej ubezpieczenia.
W takim wypadku kredyt przyznawany jest nawet do 80% wartości wyznaczonej nieruchomości. Jest to rozwiązane kierowane do klientów, którzy potrzebują dużych sum pieniężnych.
Drugą propozycja jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy, znacznie częściej i chętniej zaciągany. Pozwala on na połączenie pojawiających się zobowiązań konsumpcyjnych. Udzielany jest on na znacznie niższe kwoty oraz na krótszy termin spłat.

Zalety i wady kredytów konsolidacyjnych

Dla wielu osób możliwość wyeliminowania wielu zobowiązań i miesięczna spłata tylko jednej raty brzmi bardzo kusząco. Jednak warto pamiętać, że konsolidacja gotówkowa okazać może się bardzo ciekawym rozwiązaniem, jednak kiedy nasze zadłużenie jest wyższe, okres, w którym spłacamy miesięczne raty, często przekłada się na wyższe koszta związane z ubezpieczeniem, dodatkowymi opłatami, jakie ponosimy. Tu czynnikiem jest zimna analiza, dokładne obliczenie co bardziej nam się opłaci.
Wysokim kosztem ponoszonym przez klientów konsolidacji hipotecznej jest wycena nieruchomości, koszta związane ze wpisem do ksiąg oraz praca notariusza.

Warto korzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego?

Kredyty konsolidacyjne są doskonałym rozwiązaniem dla klientów przewidujących nadchodzące problemy finansowe, niż dla klientów, którzy pragną obniżyć wysokość odsetek ponoszonych z tytułu zobowiązań.
Nie można jasno określić czy ta oferta jest korzystna, czy też nie, wszystko uzależnione jest od indywidualnych wyznaczników czy zobowiązań posiadanych przez klientów.

W momencie, kiedy pojawiają się w naszym życiu przejściowe kłopoty finansowe, istnieje możliwość wystosowania do banku prośby o karencje spłat lub wakacje kredytowe. Jeżeli natomiast nasze problemy mają charakter długoterminowy każdy z klientów ma prawo do renegocjacji umowy z bankiem. Warto jednak pamiętać, że w takim wypadku nasza argumentacja jest elementem kluczowym.